Aktualności

 • 16 marca 2023

  Zbieramy 1,5%

  Za pośrednictwem Fundacji Dziedzictwa Kulturowego kontynuujemy zbiórkę funduszy na prace przy dzwonnicy 1% w ramach OPP.
  KRS: 0000439624
  Dopisek: Dzwonnica w Polanach Surowicznych


  Będziemy wdzięczni za wsparcie naszego projektu w taki sposób, a także powiadomienie znajomych.
  Fundacji Dziedzictwa Kulturowego składamy serdeczne podziękowania za wsparcie naszych działań.

 • 18 października 2022

  16 października 2022: Ogrodzenie wykonane!

  W ciągu trzech dni z udziałem 21 osób zamontowaliśmy ogrodzenie. Osadziliśmy słupki w kotwach, zaimpregnowaliśmy deski, zamontowaliśmy elementy łączące, wreszcie połączyliśmy słupki deskami. Na słupki zostały nałożone przygotowane wcześniej w Warszawie daszki, a pod nimi znalazły się tabliczki fundacyjne z informacją o darczyńcy.
  Zamontowaliśmy tablice informacyjne w dzwonnicy i na cmentarzu. Na ogrodzony teren cerkwiska prowadzą teraz dwie furtki - jedna od potoku, druga od strony cmentarza. Oczyściliśmy obrys cerkwi z chwastów. Obecnie dzwonnica i jej otoczenie mają charakter kompletnego obiektu krajoznawczego.

 • 1 sierpnia 2022

  1 sierpnia 2022: Akcja fundacji słupków zakończona

  Fundatorzy zgłosili się bardzo szybko; już po 2 dniach 40 słupków znalazło swoich "opiekunów". Niektórzy z darczyńców wpłacili więcej środków niż podana minimalna kwota 70 zł. Łącznie uzbieraliśmy dzięki akcji fundacyjnej 3600 zł. To około połowy kosztów ogrodzenia. Bardzo wszystkim dziękujemy i oczywiście po zamontowaniu słupków i tabliczek fundacyjnych każdy fundator otrzyma zdjęcie swojego słupka.

 • 17 lipca 2022

  17 lipca 2022: Fundujemy słupki na ogrodzenie terenu dzwonnicy

  Drodzy Sympatycy projektu remontu dzwonnicy w Polanach Surowicznych!

  Kontynuujemy prace przy ogrodzeniu terenu cerkwiska. W maju tego roku zamontowaliśmy 40 kotw pod słupki ogrodzeniowe. Przed nami montaż słupków i łączących je desek. Mamy do tej pory zgromadzonych część funduszy, starczy nam na deski i impregnaty. O pomoc w finansowaniu zakupu słupków chcielibyśmy poprosić 40 Fundatorów.
  Szczegóły dostępne w ulotce w tym miejscu.
  Montaż ogrodzenia planowany jest na jesień tego roku. Już teraz serdecznie zapraszamy. Termin prac będzie znany we wrześniu.
  Wszystkim fundatorom z góry serdecznie dziękujemy!

 • 15 maja 2022

  5 maja 2022: Przygotowanie miejsc pod montaż ogrodzenia

  W dniach 30 kwietnia - 5 maja 2022 roku w ramach corocznych prac wiosennych przygotowaliśmy miejsca pod montaż 40 słupków ogrodzeniowych. W ziemi zostały umieszczone metalowe kotwy. Montaż słupków planowany jest na lato lub jesień tego roku.
  Oprócz tego ułożona została wewnątrz dzwonnicy kamienna posadzka.

 • 1 lutego 2022

  1 lutego 2022: Podpisana umowa o zbieranie funduszy w ramach 1%

  1 lutego 2022 roku podpisaliśmy umowę z Fundacją Dziedzictwa Kulturowego na zbieranie funduszy na prace przy dzwonnicy 1% w ramach OPP.
  KRS: 0000439624
  Dopisek: Dzwonnica w Polanach Surowicznych


  Będziemy wdzięczni za wsparcie naszego projektu w taki sposób, a także powiadomienie znajomych.
  Fundacji Dziedzictwa Kulturowego składamy serdeczne podziękowania za wsparcie naszych działań.

 • 6 maja 2021

  4 maja 2021: Dzwon znowu zabrzmiał w Polanach Surowicznych

  4 maja 2021 roku pod wieczór zabrzmiał w Polanach Surowicznych dzwon! Rano został przywieziony, przygotowany do montażu i po zakończeniu prac przy konstrukcji podniesiony i wyregulowany. Ok. godz. 19 po raz pierwszy po 74 latach dźwięk dzwonu rozniósł się po okolicy.
  Dzwon w ostatnich latach był przechowywany przez Urząd Gminy Jaśliska, a w pracach przy jego montażu brał osobiście Wójt Gminy Jaśliska, Adam Dańczak. Serdecznie dziękujemy!

 • 10 stycznia 2021

  Wpływy ze zbiórki 1% za 2019 rok

  Bardzo miło nam ogłosić, że ze zbiórki 1% podatku za 2019 roku otrzymaliśmy 4646,10 zł!
  Ta suma pozwoli nam zapewnić finansowanie większości wydatków w tym roku - czeka nas zawieszenie dzwonu, powieszenie tablic informacyjnych i przymiarka do budowy ogrodzenia.
  Wszystkim, którzy przeznaczyli na nasz cel 1% swojego podatku, bardzo serdecznie dziękujemy! Dziękujemy również Oddziałowi Międzyuczelnianemu PTTK w Warszawie, za pośrednictwem którego prowadziliśmy zbiórkę.

  Uwaga! Ważna informacja! W lutym tego roku nasza umowa z OM PTTK się kończy.
  Nie będziemy prowadzili zbiórki w ramach 1% podatku w tym roku (rozliczenie roku 2020).
  Prosimy, pamiętajcie o tym i ustawcie odpowiednie dyspozycje w systemie podatkowym! Jeżeli pozostawicie dyspozycję 1% podatku bez zmian, pieniądze będą dalej trafiać do OM PTTK, ale już na cele związane ze statutową działalnością Oddziału (więcej informacji na www.om.pttk.pl).

 • 24 grudnia 2020

  Podsumowanie 2020 roku

  W roku 2020 pandemia nie pozwoliła nam niestety na dokończenie prac przy montażu dzwonu. Dwukrotnie odwoływaliśmy prace - ale do trzech razy sztuka, mamy nadzieję, że na wiosnę wrócimy do Polan Surowicznych. Wszystkim uczestnikom i sympatykom projektu składamy życzenia świąteczno-noworoczne zdrowia i pomyślności. Do zobaczenia w Polanach Surowicznych!

 • 1 września 2020

  I etap prac w 2020 za nami

  W dniach 20-23 sierpnia 2020 zdemontowaliśmy wszystkie prowizoryczne podesty wewnątrz, wykonaliśmy konstrukcje docelowe i przygotowaliśmy do montażu wewnętrzne schody. Jesienią planowane jest dokończenie konstrukcji slużacych do komunikacji oraz zbudowanie rusztowania pod dzwon i jego zawieszenie.
  Wstępnie zapowiadamy uroczystości zakończenia remontu dzwonnicy na 28 listopada. Data będzie jeszcze potwierdzana.

 • 7 lipca 2020

  I etap prac w 2020: 20-23 sierpnia 2020

  Kontynuujemy prace. Szykujemy się do powieszenia dzwonu, ale aby to zrobić, musimy najpierw rozebrać tymczasowe podesty wewnątrz dzwonnicy i zbudować je na nowo.
  Zapraszamy każdego chętnego do pomocy! Kontakt jak zawsze przez facebooka lub dzwonnica@polanysurowiczne.waw.pl

 • 18 lutego 2020

  Kolejny rok zbiórki tzw. 1%

  Kolejny już rok, dzięki wsparciu Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Warszawie rozpoczynamy zbiórkę na projekt w ramach tzw. 1%. Wszystkie szczegóły jak zawsze na głównej stronie. Ulotka dotycząca zbiórki jest do pobrania w tym miejscu.

  Niedawno otrzymaliśmy informację o rozliczeniu wpłat na 1% za 2018 rok. Otrzymaliśmy od Was 4648,20 złotych. Bardzo wszystkim Darczyńcom dziękujemy!

 • 23 lipca 2019

  21 lipca: koniec prac przy dachu!

  21 lipca zakończony został tegoroczny trzytygodniowy remont. Oszalowano izbicę (wykonaliśmy to sami) oraz pokryto blachą dach. Prace blacharskie wykonała w sposób wielce profesjonalny firma P. Romana Drąga z Długiego k. Jedlicz.
  Tym samym po ponad 7 latach została zakończona praca przy odbudowie dzwonnicy. Na zewnątrz pozostała jedynie obróbka okienek w izbicy, mamy nadzieję wykonać ją jeszcze w tym roku.
  Na przyszły rok planujemy budowę konstrukcji pod zawieszenie dzwonu i jego montaż.

  Większość kosztów tegorocznych prac pokryliśmy ze zbiórek z 2018 roku. Wszystkim naszym darczyńcom, przyjaciołom, a przede wszystkim tym, którzy pomogli nam w pracach na miejscu, z całego serca dziękujemy!

  Krótki reportaż z tegorocznych prac jest dostępny na stronie Polskiego Radia Rzeszów.

 • 5 czerwca 2019

  29 czerwca: start prac remontowych w 2019

  29 czerwca rozpoczynamy kolejny etap prac. Najważniejsze zadanie to dokończenie odbudowy dachu. Został nam szalunek izbicy oraz pokrycie dachu blachą. Mamy zamówione materiały i uzgodnioną ekipę dekarską. Wszelkie prace pomocnicze jak zwykle wykonujemy sami - zapraszamy więc do Polan Surowicznych wszystkich chętnych do pomocy. Prosimy o pobieranie i kolportowanie ulotki informacyjnej o remoncie.

 • 10 marca 2019

  1% dla naszego projektu

  Kontynuujemy zbieranie funduszy poprzez przeznaczanie 1% dochodu na Organizację Pożytku Publicznego.
  Więcej szczegółów w ulotce.
  Jak poprzednio, naszym partnerem jest Oddział Międzyuczelniany PTTK w Warszawie. KRS OM PTTK: 0000191794; cel szczegółówy: „REMONT DZWONNICY W POLANACH SUROWICZNYCH”
  Wszystkim naszym dobrodziejom serdecznie dziękujemy!

 • 8 września 2018

  Koniec odbudowy dachu

  8 września została zakończona odbudowa dachu. Prace wykonała ekipa ciesielska z Dukli, wspomagana przez wolontariuszy z zespołu projektowego. Dach został zaprojektowany na wzór zwieńczenia babińca nieistniejącej cerkwi w Osławicy k. Komańczy. Dach nie jest jeszcze przykryty blachą. Został zabezpieczony na najbliższą zimę. Planujemy prace dekarskie na przyszły rok.
  Prace wspierało bardzo wiele osób i instytucji. Wszystkim, którzy przyczynili się do odbudowy dachu, składamy serdeczne podziękowania.

 • 9 sierpnia 2018

  Krzyż znów góruje nad doliną

  9 sierpnia 2018 roku na dachu dzwonnicy umieszczono krzyż. Krzyż pochodzi z Polan Surowicznych, został w roku 1981 znaleziony w zaroślach koło cmentarza i przechowany, parę lat temu, dzięki głównie wsparciu dawnych mieszkańców Polan z Ukrainy, wyprostowany, naprawiony i odnowiony.

 • 6 sierpnia 2018

  Zbiórka w ramach crowdfundingu Wspieram.To zakończona sukcesem!
  5 sierpnia zakończyła się zbiórka pieniędzy poprzez stronę crowdfundingową "Wspieram To".. Uzyskaliśmy 107% celu (16180 zł) dzięki 114 Darczyńcom. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy i zgodnie ze złożoną obietnicą prezentujemy listę Darczyńców.

 • 10 lipca 2018

  Start prac przy odbudowie dachu
  1 lipca wystartowaliśmy z pracami. Postęp można śledzić na naszej stronie na Facebooku.. W tej chwili trwają głównie ciesielskie prace specjalistyczne. Najlepszą formą pomocy jest wsparcie finansowe - za każdy grosz dziękujemy!

 • 14 czerwca 2018

  Zbiórka na nasz projekt w ramach crowdfundingu Wspieram.To
  6 czerwca uruchomiliśmy zbiórkę pieniędzy poprzez stronę crowdfundingową "Wspieram To".. Zapraszamy i zachęcamy do uczestnictwa! Za każde wsparcie dziękujemy!

 • 15 maja 2018

  Startujemy 1 lipca!
  1 lipca rozpoczynamy budowę dachu! Fachowe roboty będą wykonywali cieśle, ale będzie sporo pracy pomocniczej! Potrzebujemy Waszej pomocy. Zapraszamy do Polan Surowicznych w całym lipcu. Chętnych do pomocy prosimy o kontakt z dzwonnica@polanysurowiczne.waw.pl

 • 1 lutego 2018

  1% dla dzwonnicy!
  Rozpoczynamy zbiórkę pieniędzy na nasz remont w ramach ustawy o Organizacji Pożytku Publicznego. Można przekazywać 1% podatku za pomocą Oddziału Międzyuczelnianego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (OM PTTK) w Warszawie. Wszelkie informacje o zbiórce są w ulotce informacyjnej. Wszystkim ofiarodawcom bardzo serdecznie dziękujemy!

 • 20 stycznia 2018

  Wyniki zbiórki na konto OPP (1%) za 2016 rok
  Otrzymaliśmy kilka dni temu końcowe rozliczenie wpłat w ramach tzw. 1% za 2016 rok. Korzystaliśmy z uprzejmości Oddziału Międzuczelnianego PTTK w Warszawie. Miło nam obwieścić, że zebraliśmy 3197,40 zł! Bardzo Wszystkim Darczyńcom dziękujemy!
  Pieniądze będą przede wszystkim przeznaczone na zakup drewna, który nastąpi zapewne pod koniec tego miesiąca.

 • 1 sierpnia 2017

  Koncert na rzecz Dzwonnicy 26.08.2017 - Lipowiec k. Jaślisk
  26 sierpnia 2017 roku (g. 20) na terenie Gutkowej Koliby w Lipowcu (4 km od Jaślisk w kierunku granicy) odbędzie się koncert powszechnie znanej grupy "Dom o Zielonych Progach", z którego dochód będzie przeznaczony na remont dzwonnicy. Serdecznie wszystkich zapraszamy!

 • 27 marca 2017

  Stan prac na wiosnę 2017 roku
  Ostatni rok zszedł nam na prace formalne i niestety końca nie widać. Odbudowa dachu wymaga legalnego projektu budowlanego, który z kolei wymaga szeregu uzgodnień i formalności. Brniemy przez kolejne pozwolenia. Urzędy są nam przyjazne na tyle, na ile pozwala obowiązujące prawo. Dodatkowym utrudnieniem była zmiana granic gminy i powiatu. Od 1 stycznia 2017 roku Polany Surowiczne znalazły się w gminie Jaśliska w powiecie krośnieńskim.
  Prace konstrukcyjne będziemy musieli przełożyć na rok 2018. Nie zrażając się przeciwnościami gromadzimy fundusze i materiały. Będziemy lepiej przygotowani do remontu. A lepszy plan to możliwość lepszego gospodarowania społecznymi pieniędzmi.
  W tym roku zajmiemy się utrzymaniem aktualnego stanu obiektu i dalszym porządkowaniem otoczenia.

 • 24 kwietnia 2016

  Wiosenne porządki
  W dniach 14-19 kwietnia w Polanach Surowicznych przebywała ekipa remontowa w składzie: Ewa, Gosia, Marysia, Monika, Maciek, Marek, Witek, wspomagana przez Kasię, Adama, Jacka, Jana, Kamila i Wojtka oraz grupę turystyczną z Rzeszowa. Głównym celem było wysprzątanie cerkwiska i cmentarza, ale udało się o wiele więcej:
  - wysprzątano cmentarz
  - wysprzątano cerkwisko
  - odsłonieto fundamenty cerkwi i dokonano pomiarów
  - położono warstwę papy na dachu
  - omówiono stan robów i plan działań z przedstawicielami Urzędu Ochrony Zabytków
  - omówiono sprawy formalne związane z projektem z władzami Gminy Komańcza

  Dużo pracy, ale wykonanej w miłej i sympatycznej atmosferze. I przy pięknej pogodzie.

  Relacja fotograficzna z wyjazdu

 • 25 lutego 2016

  1% dla dzwonnicy!
  Rozpoczynamy zbiórkę pieniędzy na nasz remont w ramach ustawy o Organizacji Pożytku Publicznego. Można przekazywać 1% podatku za pomocą Oddziału Międzyuczelnianego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (OM PTTK) w Warszawie. Wszelkie informacje o zbiórce są w ulotce informacyjnej. Wszystkim ofiarodawcom bardzo serdecznie dziękujemy!

 • 14 lipca 2015

  Ks. Stepan Jadłowski
  Na stronie wikipedii znajduje się obszerna wzmianka o ostatnim polańskim parochu (proboszczu), ks. kanoniku Stepanie Jadłowskim, który po wojnie służył Panu Bogu jako duchowny rzymskokatolicki w Chłopowie w Zachodniopomorskiem. Wdzięczni parafianie planują odsłonięcie tablicy ku Jego czci.
  Informacje o księdzu i zdjęcie publikujemy dzięki informacji od Pani Elżbiety Lipińskiej z Choszczna - bardzo dziękujemy.

 • 29 czerwca 2015

  Zmiana konta bankowego projektu
  W związku z przejęciem terenu dzwonnicy przez Stowarzyszenie "Sarepta" zmienia się konto bankowe wpłat darowizn. Wszystkich sympatyków projektu, którzy zechcą wesprzeć nasze prace finansowo, prosimy o wpłaty na konto

  : 76 1500 1559 1215 5003 7213 0000  Bank Zachodni WBK S.A.
  Stowarzyszenie Bractwa Młodzieży Greckokatolickiej „SAREPTA”
  ul. Zdrojowa 8, 33-380 Krynica Zdrój
  Koniecznie dopisek: Darowizna na ochronę dóbr kultury - Polany Surowiczne

  Istnieje mozliwość odliczenia darowizny od dochodu (do 6% dochodu rocznego), dotyczy to wyłącznie darowizn opłaconych przelewem bankowym

  Za wszelką pomoc jak zawsze bardzo serdecznie dziękujemy.

 • 15 czerwca 2015

  Przejęcie terenu dzwonnicy przez "Sareptę"
  15 czerwca 2015 w Sanoku starosta sanocki P. Roman Konieczny w imieniu Skarbu Państwa podpisał akt darowizny, na mocy którego teren dzwonnicy i cmentarza stał się własnością Stowarzyszenia Bractwa Młodzieży Greckokatolickiej "Sarepta".

  Z punktu widzenia inicjatorów remontu nic się nie zmienia!. Z Waszą niechybną pomocą zrobimy wszystko, aby dokończyć remont, zrekonstruować dach oraz trwale ogrodzić cerkwisko. Naszym celem jest sprawienie, aby na długie lata dzwonnica była wyraźnym i trwałym znakiem pamięci o historii wsi i okolicy. “Sarepta” zaś jest w naszym odczuciu naturalnym spadkobiercą cerkiewnego terenu, kontynuatorem wiary, tradycji i kultury właściwych Miejscu.

  To koniec bardzo ważnego, ale mało widowiskowego etapu prac związanych z remontem. Po wysiedleniach lat 40-tych XX wieku teren greckokatolickiej cerkwi i cmentarza w Polanach Surowicznych przeszedł na własność Skarbu Państwa. Dzwonnica do 15 czerwca była państwowa, a więc “niczyja”, co między innymi uniemożliwiało skuteczne pozyskanie środków na jej odbudowę. Przekazanie terenu "Sarepcie" uwalnia możliwość poszukiwania dotacji.

  Projekt odbudowy i szacunkowa wycena prac powinny być przygotowane w ciągu miesiąca.

 • 11 stycznia 2015

  Plany na rok 2015
  Plany na rok 2015 są uzależnione od zakończenia formalności związanych z przejęciem terenu i obiektu przez Stowarzyszenie Sarepta. Dopiero wówczas możemy starać się o dofinansowania z funduszy europejskich, samorządowych lub państwowych. Bez takiego finansowanego wsparcia nie uda nam się zgromadzić wystarczającej liczby pieniędzy.
  Brak dokończenia formalności również powstrzymuje nad od ogłoszenia zbiórki w ramach 1% podatku. Przy okazji dziękujemy tym, którzy przeznaczyli swoją częśc podatku za rok 2013. Otrzymaliśmy niedawno rozliczenia. Otrzymaliśmy od Was 2617,70 zł!

 • 13 maja 2014

  Dach nad dzwonnicą!
  Podczas wyjazdu 1-5 maja zbudowaliśmy nad dzwonnicą prowizoryczny dach, który ma osłonić mury przed zgubnym działaniem wiatru, słońca, deszczu i śniegu.
  Relacja z prac w sekcji Multimedia.

 • 30 marca 2014

  Zapraszamy do Polan Surowicznych 1 maja!
  W dniach 1-5 maja mamy w planach osadzenie kotw w więźbie murów oraz przykrycie dzwonnicy prowizorycznym zadaszeniem, które powinno wytrzymać około 12 miesięcy (wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią bowiem, że właściwy dach wykonamy na wiosnę 2015 roku). Będzie z nami fachowiec-budowlaniec, który pokieruje pracami.
  Przy okazji chcemy uporządkować po zimie cmentarz i cerkwisko, a jeżeli starczy czasu i ludzkich rąk, kontynuować odtworzenie kamiennego muru wokół terenu cerkwi. A poza tym mamy nadzieję spotkać się w miłym towarzystwie, wieczorami pośpiewać i pogadać przy ognisku. Ewentualne pytania prosimy kierować na dzwonnica@polanysurowiczne.waw.pl .

 • 18 lutego 2014

  Szanowni sympatycy naszego projektu!

  W ostatnich miesiącach poszukiwaliśmy dla dzwonnicy właściciela o takim charakterze działalności, który pozwoliłby na wykorzystanie odremontowanego zabytku w celach edukacyjnych i kulturowych oraz na otoczenie terenu stałą opieką. Naturalne było, aby przede wszystkim zwrócić się z pytaniem o wolę przejęcia obiektu do Stowarzyszenia Bractwa Młodzieży Greckokatolickiej “Sarepta”, działającego na obszarze Beskidu Niskiego, a mającego za jeden z podstawowych celów wychowanie i edukację greckokatolickiej młodzieży, w znacznej części pochodzącej z Łemkowszczyzny. Nasza propozycja spotkała się z bardzo dużym zrozumieniem i aprobatą.

  “Sarepta” w tych dniach, po dokonanym już wstępnym rozpoznaniu sprawy, wystąpi z wnioskiem do Starostwa Powiatowego w Sanoku o przekazanie terenu cerkwi i cmentarza w Polanach Surowicznych jako darowizny na cele edukacyjne i kulturotwórcze.

  Z punktu widzenia inicjatorów remontu nic się nie zmienia!. Z Waszą niechybną pomocą zrobimy wszystko, aby dokończyć remont, zrekonstruować dach oraz trwale ogrodzić cerkwisko. Naszym celem jest sprawienie, aby na długie lata dzwonnica była wyraźnym i trwałym znakiem pamięci o historii wsi i okolicy. “Sarepta” zaś - w naszym odczuciu naturalny spadkobierca cerkiewnego terenu, kontynuator wiary, tradycji i kultury - dołącza do grona organizacji prowadzących projekt i opiekunów Miejsca.

  Po wysiedleniach lat 40-tych XX wieku teren greckokatolickiej cerkwi i cmentarza w Polanach Surowicznych przeszedł na własność Skarbu Państwa. Stan ten utrzymuje się do dziś. Dzwonnica jest państwowa, a więc “niczyja”, co między innymi uniemożliwia skuteczne pozyskanie środków na jej odbudowę. Przekazanie terenu "Sarepcie" uwolni możliwości poszukiwania dotacji. Odpowiednie działania podejmiemy niezwłocznie po pozytywnej (mamy nadzieję) decyzji Starostwa.

 • 19 stycznia 2014


  1% DLA DZWONNICY!
  W zesżłym roku z tytułu wpłat na OPP (tzw. 1%) otrzymaliśmy 3602,60 zł. Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy!
  Wpłatami tymi sfinansowaliśmy zakup materiałów (drewna, piasku, cementu, zbrojenia) o łącznej wartości 3184,33 zł. Pozostałe pieniądze pozostaną do wykorzystania przy kolejnych pracach.
  Również w tym roku będziemy kontynuować zbiórkę poprzez odliczenie 1% (dzięki wsparciu o SKPB).
  Liczymy na Waszą pomoc!

 • 1 września 2013

  W sekcji multimedia pojawiła sie relacja fotograficzna z prac. Jest też tam link do artykułu w słowackim dzienniku SME, poświęconym pracy Magurycza oraz naszemu projektowi.

 • 28 sierpnia 2013

  Parę dni temu zakończył się tegoroczny etap remontu. Zrealizowaliśmy wszystkie zakładane cele. Za parę dni w sekcji "Multimedia" pojawi się fotorelacja z prac. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli nas, gorąco dziękujemy!

 • 29 lipca 2013

  Od dziś na naszym facebookowym profilu umieszczamy relację z prac przy dzwonnicy. Remont oficjalnie startuje 1 sierpnia, ale już od dzisiaj na miejscu jest ekipa, która zajmuje się organizacją placu budowy. Zapraszamy wszystkich do Polan - praca znajdzie się dla każdego!

 • 15 lipca 2013

  Przygotowania do remontu idą pełną parą! Organizujemy rusztowania, materiały, fachowców do specjalizowanych robót zbrojeniowych, przywóz betonu do wylania wieńca szczytowego (pod konstrukcję dachu) i wiele innych spraw. Zapraszamy chętnych do pomocy od 1 sierpnia i nieustannie prosimy o wsparcie.

 • 6 czerwca 2013

  Podjęliśmy ostateczną decyzję o zakresie i terminie prac w Polanach Surowicznych w tym roku. Jesteśmy przy dzwonnicy między 1 a 21 sierpnia, z ew. możliwością przedłużenia pobytu o parę dni. W planach mamy dokończenie konserwacji murów - będzie to w szczególności rozbiórka górnej części muru, wylanie wieńca (uspokajamy - nie będzie go widać od dołu), który będzie stanowił podstawę dla dachu oraz dokończenie uszczelniania ścian - głównie wewnętrznych (na zewnątrz zostało tylko pół ściany południowej) Zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy - prosimy, zarezerwujcie sobie na ten okres czas!

 • 13 maja 2013

  Nasi Przyjaciele z Biura Architektonicznego AMAR z Zakopanego przygotowali wizualizację zwieńczenia dzwonnicy - uwzględnia ona przedwojenne rysunki i zasady budowy dachów cerkiewnych w okolicy. Grafikę można obejrzeć na naszej stronie na facebooku.

 • 6 maja 2013

  Tłumów na cmentarzu nie było, ale dwóch niezłomnych Maguryczów, kilkoro młodych (duchem) członków SKPB oraz dwie stykowe rodziny prawie dały radę. Zostało niewiele krzaków jedynie we wschodniej części cmentarza. Jak twierdzą bywalcy, tak wysprzątanego cmentarza nie było w Polanach od wielu dziesięcioleci!

 • 20 kwietnia 2013

  Zapraszamy na cmentarz!
  4 maja odbędzie się w Polanach Surowicznych zakończenie rajdu Beskid Niski, organizowanego przez warszawskie SKPB. Tylu miłośników Beskidu Niskiego naraz w tej dolinie nigdy się nie zebrało. Wykorzystajmy to! Przyjdźcie 4 maja w godz. 12-18 pod dzwonnicę i pomóźcie nam oczyścić cmentarz z zarośli i odsłonić fundamenty cerkwi. Narzędzia zapewnimy.
  Informacje o Rajdzie Beskid Niski

 • 15 kwietnia 2013

  1% DLA DZWONNICY!
  Prosimy o wsparcie poprzez przekazanie 1% Waszego podatku na nasze przedsięwzięcie. Szczegółowe informacje są w dokładnej instrukcji postępowania. Ta akcja jest możliwa dzięki Studenckiemu Kołu Przewodników Beskidzkich z Warszawy, które przystąpiło do naszego projektu - bardzo dziękujemy! No i apel do Was - prosimy, rozsyłajcie tę informację wzdłuż i wszerz!
  Można także pobrać stąd ulotkę, która promuje cały projekt i zawiera informację o 1%.

 • 31 marca 2013

  Od jesieni usiłujemy zdobyć fundusze na dalszy remont. Złożyliśmy kilka wniosków do różnych instytucji, kontaktowaliśmy się z rozmaitymi urzędami, również podejmowaliśmy rozmowy z firmami komercyjnymi. Niestety bez skutku. W przypadku prób uzyskania dofinansowania z projektów unijnych największą przeszkodą jest to, że dzwonnica stoi na terenie Skarbu Państwa (po wysiedleniach w latach 40-tych wszystkie tereny cerkiewne zabrało państwo i ten stan jest mimo zmian ustrojowych do dziś). A państwu jako właścicielowi gruntów nie zależy na zachowaniu tego typu pamiątek, o ile czemuś konkretnemu nie słuzą (np. nie będzie to muzeum albo hotel). Sam powód zachowania pamięci o dziedzictwie kulturowym nie jest w dzisziejszych trudnych czasach wystarczająco silnym argumentem.

  W związku z tym zwracamy się do Was wszystkich o pomoc w podjęciu poszukiwań możliwych sponsorów. Zdajemy sobie sprawę, że tylko z prywatnych funduszy nie uzbieramy potrzebnych pieniędzy (jest to ok. 40 tys. zł). Wszelkie pomysły będą mile widziane!

 • 24 marca 2013

  Uruchomiliśmy stronę poświęconą Polanom Surowicznym i remontowi dzwonnicy na facebooku. Zapraszamy!

 • 6 marca 2013

  Urząd Gminy w Komańczy wydał pozytywną decyzję o ustaleniu warunków zabudowy dla naszych prac. Jest to podstawowy dokument formalny, jaki musieliśmy otrzymać. Teraz przystępujemy do przygotowania właściwego projektu.

 • 3 lutego 2013

  Odnaleźliśmy pracę Oleny Kulczyckiej z 1926 roku, przedstawiającą dzwonnicę w Polanach Surowicznych!. Wizerunek jest dostępny na naszej stronie w rozdziale "Wieś".

 • 3 stycznia 2013

  W dzisiejszym wydaniu Dziennika Polskiego ukazała się notka o naszych pracach. .

 • 29 grudnia 2012

  Okres jesienny i zimowy nie jest dla nas czasem odpoczynku. Prowadzimy szereg działań formalnych i projektowych, aby dobrze przygotować się do remontu w 2013 roku:
  - wspólnie z biurem architektonicznym Amar przygotowaliśmy i złozyliśmy do Urzędu Gminy Komańcza wnioski o warunki zabudowy - dokument niezbędny dla dalszych prac
  - dyskutujemy nad ostatecznym projektem dachu; niestety poza ryciną Oleny Kulczyckiej nie mamy żadnych materiałów źródłowych; cały czas szukamy innych wizerunków dzwonnicy (zdjęć, rysunków), wykonanych przed 1946 rokiem
  - składamy wnioski o dofinansowanie prac do różnych instytucji;
  Jeżeli ktokolwiek z Was mógłby nam w tych pracach pomóc, bardzo prosimy o kontakt.
  Wszystkim uczestnikom prac, darczyńcom i sympatykom składamy życzenia wszelkiej pomyślności w 2013 roku!

 • 12 września 2012

  W internetowym wydaniu National Geographic ukazał się artykuł o tegorocznych pracach przy dzwonnicy.

 • Podsumowanie remontu dzwonnicy w lipcu 2012 roku i fotorelacja

  Pierwszy etap remontu dzwonnicy w Polanach Surowicznych odbył się w dniach 9-21 lipca. W przedsięwzięciu wzięło udział kilkanaście osób ze Stowarzyszenia Magurycz i Stowarzyszenia "Klub Turystyczny Elektryków ". Pracowali z nami także przygodni turyści, których udało nam się zachęcić do współpracy. Dwa tygodnie poświęciliśmy niwelacji gruntu oraz czyszczeniu i spoinowaniu ścian. Zakończyliśmy prace na ścianach zachodniej, północnej i wschodniej, południową udało nam się odnowić do połowy. Wewnątrz zaawansowanie prac oceniamy na ok. 40%. Prace wykonaliśmy mniejszą grupą niż planowaliśmy; niestety część uczestników obozu w ostatniej chwili zrezygnowała, było to dla nas przykre i spowodowało znacznie większe obciążenie obecnych przy remoncie. Wszystkim uczestnikom prac składamy wielkie podziękowania. Mamy nadzieję spotkać się z Wami za rok. Zużyliśmy 2,5 tony zaprawy, 6000 l wody, 100 l gruntu, ok. 250 par jednorazowych rękawiczek, prawie 100 l paliwa i wiele własnej energii. Otrzymaliśmy wiele wsparcia od zaprzyjaźnionych z nami od lat mieszkańców Woli Niżnej, Posady Jaśliskiej, Jaślisk i Lipowca. Zebraliśmy na konto projektu ponad 5000 zł, to nieco mniej od wydatków; aby dopiąć budżet, wciąż zbieramy fubdusze. Wszystkim darczyńcom z całego serca dziękujemy. Zgodnie z obietnicą każda osoba, która o to poprosi (mail na dzwonnica(at)polanysurowiczne.waw.pl) dostanie szczegółowe rozliczenie. Mamy nadzieję, że załączona fotorelacja z prac przekona Was, że pieniądze, jakie przekazaliście nam na remont, spożytkowaliśmy właściwie. Do tych, którzy się wahali, kierujemy prosbę o wsparcie finansowe naszego projektu.

 • 22 lipca 2012

  Dziś rano został zakończony tegoroczny obóz remontowy dzwonnicy. Ostatnie dni to walka z niesprzyjającą pogodą. Udało się wyspoinować ok. 87% ścian zewnętrznych i ok. 40% murów wewnętrznych. Zebraliśmy mnóstwo doświadczeń, które pozwolą nam dobrze zaplanować prace na rok przyszły. W ciągu kilku dni na stronie pojawi się relacja fotograficzna oraz kronika prac.

 • 18 lipca 2012

  18 lipca odwiedził nas i zapoznał się z postępem prac wójt gminy Komańcza, Pan Stanisław Bielawka. Liczymy na pomoc gminy przy przyszłorocznych pracach. W Aktualnościach TVP Rzeszów została wyemitowana informacja o remoncie dzwonnicy (początek - ok. 14 minuty audycji).

 • 17 lipca 2012

  Udało się wyspoinować większość ścian zewnętrznych - całkowicie zachodnią, w ponad połowie północną; w połowie wschodnią i południową. Przy pracach bardzo pomogli nam harcerze z Murowanej Gośliny. Dziś odwiedziła nas ekipa TVP Rzeszów. Audycja poświęcona remontowi ma ukazać się w telewizji regionalnej i ogólnopolskiej w ciągu paru dni.

 • 13 lipca 2012

  Minął pierwszy tydzień remontu. Koło cerkwiska został założony obóz Magurycza. Zostały odkute stare tynki, umyte ściany, rozpoczęto spoinowanie ścian. Wokół ścian rozstawiono rusztowania. Przy remoncie pracuje średnio 8-10 osób. Niestety za mało.

 • 3 lipca 2012

  Przygotowania do remontu idą pełną parą. Zebraliśmy już około 3500 zł, mamy obiecanych kilka kolejnych wpłat oraz donacje od instytucji. Wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel, serdecznie dziękujemy. Tych, którzy się wahają, prosimy o zaufanie. Projekt zostanie przeprowadzony i rozliczony sumiennie. Każdemu donatorowi udostępnimy na żądanie dokładne rozliczenie z poniesionych wydatków. Mamy załatwione formalności w Starostwie w Sanoku. Dziś też została zamówiona zaprawa. Pierwszy etap prac będzie najbardziej żmudny. Trzeba będzie odkuć stare tynki, dokładnie oczyścić mury i uzupełnić ubytki do wysokości około 8 metrów. Ostatni metr będzie przemurowany - ale to zapewne już w przyszłym roku.

 • 4 czerwca 2012

  W otrzymanym piśmie z dnia 24 maja 2012 roku Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Jan Martyniak, Metropolita Przemysko-Warszawski Obrządku Greckokatolickiego, zgadza się przyjąć patronat honorowy nad naszymi projektem. Jest to dla nas duży zaszczyt. Ks. Arcybiskup, kierując słowa do Szymona Modrzejewskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia Magurycz, pisze także: "Również pragnę udzielić Państwu moralnego wparcia na wszelkie inne incjatywy, które realizuje Wasze Stowarzyszenie".

 • 28 maja 2012

  Odnalazł nas Patrick. Jest francuskim architektem, którego dziadek urodził się w Polanach Surowicznych, ale jeszcze przed wojną, w 1934 roku wyjechał do Francji. Niestety nie ma żadnych zachowanych dokumentów. W swoim czasie Patrick działał aktywnie w stowarzyszeniu "Bois-debout en Pologne", które angażowało się w remont cerkwi w Piątkowej Ruskiej. Obiecał przyjazd do Polan w przyszłym roku na drugą część remontu dzwonnicy.

 • 29 kwietnia - 6 maja 2012

  Pod kierunkiem Marka Kornickiego przy sprzyjającej pogodzie dokonano pomiarów dzwonnicy, niezbędnych do przygotowania projektu; dokonano m.in. odkyrwki fundamentów. Okazuje się, ze fundamenty są w niektórych miejscach bardzo głębokie (ponad półtora metra) i bardzo stabilne, a grunt wokół jest suchy - to bardzo dobre wiadomości! Oględzin odkrywek i samej dzwonnicy dokonali architekci z firmy AMAR z Zakopanego, którzy podjęli się przygotowania projektu odbudowy. Tu możecie obejrzeć zdjęcia z prac. Oczyszczono także teren cerkwiska. Inna grupa Styków uporządkowała w tym samym czasie fragment sąsiedniego cmentarza.
.